![]() |
Výzkum |
Kolokvia |
Definujeme dvojici posloupností: jejich limity jsou stejné. K jejich identifikaci zkusíme použít postupně: nelineární diferenční rovnici, Verhulstovu rovnici a nekonečný součin, funkcionální rovnici, mocninou řadu, Padého aproximaci, funkce komplexní proměnné. Bezúspěšně. Úlohu lze ,,úspěšně" zobecnit. Výsledky jsou pak jen slabší.
Efektové algebry byly zavedeny jako zobecnění kvantových logik. Uvedeme základní vlastnosti efektových algeber, důležité pojmy v této teorii, různé charakterizace speciálních struktur (ortoalgeber, ortomodulárních posetů) a některé speciální výsledky.
Matematická formalizace kooperativního chování za účelem maximalizace zisku a jeho následného rozdělení mezi jednotlivé hráče pochází již z roku 1928 od J. von Neumanna. V přednášce bude podán přehled problematiky, která zasahuje do pestrých oblastí matematiky (konvexní analýzy a optimalizace, teorie míry). Základní studovanou otázkou je nalezení a charakterizace takového rozdělení zisku, které je akceptováno všemi koalicemi i hráči. Bude ukázáno, že tuto otázku lze převézt např. na problém existence vhodného lineárního operátoru z jistého Banachova prostoru neaditivních množinových funkcí do podprostoru konečně-aditivních měr.
Endomorfismy algebry spolu se skládáním tvoří monoid endomorfismů. Při studiu těchto monoidů je možné si položit dvě základní otázky: