Tady jsem shromáždil obrázky nejen ze svých českých povídání o výletech, ale i z textů anglických, které v češtine nejsou a asi ani nebudou, plus pár drobků z mých let v Kanadě. Užijte si.

Pokud máte zájem o letadla a zbraně vůbec, potkal jsem toho na cestách dost, ale nechci s tím otravovat normální lidi, takže jsou obrázky tady.

Berkeley/San Francisco 1996: Pohled na Berkeley a San Francisco (přes Záliv) ze střechy Math Sciences Research Institute, totéž při západu slunce (všimněte si Golden Gate Bridge (most Zlatá brána) přímo pod sluncem), San Francisco je čínské i viktoriánské i japonské (Japonská čajová zahrada v Parku Zlatá brána), ale vždy překrásné. Tady je slavná Lombardská ulice, tady zase slavná tramvaj se Zálivem a ostrovem (a věznicí) Alcatraz, samozřejmě také Golden Gate Bridge (a já).

Texas 1996: bitevni lod Texas v San Jacinto Battleground State Historic Park, jeji velká děla a já, letadla v muzeu Lone Star Flight Museum, letadlová loď USS Lexington v Corpus Christi.

Do Kalifornie a zpět, zima 1996/97: Stuart M3 v Nimitzově Muzeu ve Fredericsburgu, kaktusy saguaro v Sonorské poušti v Arizoně, Joshuovy stromy v Mojavské poušti, Aerospace Hall of Fame (Vzduchokosmická hala slávy :-)) v San Diegu, Planes of Fame Flying Museum (museum Letadel slávy) v Chinu, kde meli i rozbitou Airacobru, Blackbird od NASA na Edwards Air Force Base, Badwater (nejnižší místo v USA) a Artists Palette v Údolí smrti, pohled podél Colorada z Desert View v Grand Canyonu, další pohled, tentokráte přes kaňon (ten malý kaňon naproti je Bright Angel Canyon, kterým jsem šel z protější Severní hrany (viz obr.) k Coloradu o půl roku později); pěkná Painted Desert (Obarvená poušť) v Petrified Forest National Park, Narodní park Zkamenělého lesa a nakonec Meteorický kráter; ta malá bílá věcička na dně je komplex budov, B-17G Arizonského křídla Confederate Air Force v Mese, letadla z první a druhé světové války v Champlin Fighter Aircraft Museum v Mese.

Do Utahu a zpět, květen 1997: B-29 Fi-Fi v Midlandu, Cliff Palace v Mesa Verde, sedím zároveň v Arizoně, Coloradu, Novém Mexiku a Utahu (Four Corners), úžasné Monument Valley, ohromný výhled v Canyonlands N.P. v Utahu, Temple Square v Salt Lake City s Salt Lake Temple (chrám) a Tabernacle, Bryce Canyon s hoodoos (sloupy), pohled směrem na Grand Canyon z Bright Angel Point; naproti vidíte Jižní hranu, ten malý kaňon vedoucí pode mnou zleva doprava je Bright Angel Canyon, kterým jsem si udělal výšlap (48 km) až k řece Colorado na dně Grand Canyonu, cestou jsem (nechtíc :-)) šlápl hned vedle malého chřestýše; ohromující sopka jmenem Bandera Volcano v Národním parku El Malpais (Nové Mexiko), a nakonec Národní park Bílé písky a tamní Missile Park, Park střel.

Výlet domů v červenci 1997: Cestou zpět jsem přestupoval v New Yorku. Nejvíc semi líbil Chrysler Building, zde jsou Spojené národy. Empire State Building nabídl báječný výhled na Manhattan za noci. Druhého dne jsem přešel Brooklynský most do Finančního Distriktu, zde viděný ze Sochy Svobody. Vylezl jsem ji do hlavy. Museum Holocaustu kousek od Twins, je z nich pěkný denní pohled. Prošel jsem se kolem, nejvíce se mi líbilo, jak se mísily iron-cast domy (zde viděné v Chinatownu) s novými mrakodrapy (styl aulminium a sklo) a také gotickými kostely (Chrám Sv. Patrika v Rockefellerově Centru). Central Park se mi také moc líbil. Poblíž jeho jižního konce byl dokonce ohromný taneční parket. Poslední den jsem obešel pár museí, mezi největší oblíbence rozhodně řadím letadlovou loď USS Intrepid.

Výlet domů v srpnu 1998: Pražský Hrad za soumraku a ve dne. Zde je německá ponorka z 2. světové v Kielu a letadla z musea v Amsterdamu.

Podzim 1998: Dlouhý víkend (4 dny volna) díky Thanxgiving jsem využil k malému výletíku do oblasti Dallasu: Fort Hood a Addisonu u Dallasu.

Jihovýchodem USA, zima 1998: (viz Povídání o výletech): New Orleans v Louisianě, bitevní loď USS Alabama v hlavním městě Alabamy Mobile, já s jejími děly ráže 406mm, příslušná střela, aligátoři se perou o rybu ve Floridských bažinách Everglades, Kennedy Space Center, nejstarší město v USA St. Augustine s pevností Castillo de San Marcos, pevnost Fort Pulaski poblíže Savannah (Georgia), krásné město Charleston a ještě jednou a zase v Jižní Karolině, památník otců letectva Wright Brothers Memorial v Severní Karolině, nejstarší maják Old Cape Henry ve Virginii, kvůli kterému mě zabásla vojenská policie, koloniální Williamsburg, plantáž Mt. Vernon, tohle je tuším Kongres a tohle Bílý dům, mé nejoblíbenější éro v museu Air & Space ve Washingtonu DC, Appalačské hory, Národní park Great Smoky Mountains a ještě jednou (Tennessee), Mamutí jeskyně v Kentucky, Pzkfwg III v Pattonově museu kavalerie a tanků, Mark Twainův dům s plotem Toma Sawyera v Hannibalu (Missouri), Gateway Arch (Vstupní brána) v St. Louis, Elvisův dům Graceland v Memphisu (Tennessee), tradiční vesnice Čerokýzů v hlavním městě jejich reservace Tahlequah (Oklahoma).

Jaro 1999 v Národním parku Big Bend: (viz Povídání o výletech): Pouště a mesy v jihozápadním Texasu, hory Chisos uprostřed parku, jehož jižní hranici tvoří řeka Rio Grande (na horizontu Chisos, asi 35 km daleko). Tady jsou Chisos spolu s badlands v popředí.
Nejvyšší vrchol Chisos je Emory Peak, takhle se z hor kouká na pouště dole, které hory obklopují ze všech stran. V té době zrovna kvetly, jak vidno tady a tady (vlevo "prickly pear", vpravo "ocotillo"). Tudy jsem šel k Mule Ears (Mulí uši) v pozadí, šel jsem taky k Chimneys ("komíny"), v pozadí nalevo je kaňon Sv. Eleny.
Právě oním kaňonem řeka Rio Grande vplouvá do Big Bendu a přináší pruh zeleně, kousek odtud je hora Cerro Castellan se sopečným popelem kolem. Řeka odplouvá skrz pouštní hory a znovu, přinucena zahnout pohořím Sierra del Carmen v Mexiku.
Převoz přes Rio Grande do chudé (a typické) vesnice Boquillas. A tady si užívám to nejcennější na poušti, stín.

Jihozápadem USA, léto 1999: (viz Povídání o výletech): Indiánské museum v Oklahomě s tanečníky, jezero Chasm ("propast", 3600m.n.m) ve Skalnatých horách v Coloradu, pohled od jezera zpět, jezero Nymph v témže parku, vyryté koleje na Oregonské stezce ve Wyomingu, takovíto lidé to udělali, mamuti v Jižní Dakotě, slavná hora Rushmore poblíž, Národní park Badlands kousek odtud, kde žijí tisíce prairie dogs, Devil's Tower ve Wyomingu, ti pi prérijních Indiánů v museu Buffalo Billa.
Yellowstone: bison, Grand Canyon of Yellowstone a jeho Lower Fall s duhou, na vrcholu nejvyšší hory v oblasti, pohled na většinu parku z vrcholu, Mamutí prameny, odtékající voda tvoří terasy i terasy, jeleni, jezírko, jezírko, gejzír Old Faithful.
Národní park Grand Teton: momentka z tůry k zamrzlému jezeru Solitude (Osamělé jezero) v sedle, setkání s moosem.
Experimentální jaderný reaktor EBR-1 v Idaho, sopečná pole poblíž, Šošonské vodopády v městě Twin Falls pořád ještě v Idaho, jezero Tahoe na hranici Nevady a Kalifornie (prý nejhezčí horské jezero v US), slavné Virginia City poblíž (zlatá horečka), jezero Mono v podhůří Sierra Nevady, jezero Tioga v průsmyku (3030m.n.m.).
Hlavní údolí parku Yosemite, focené z vrcholu Three Brothers, slavné Mirror lake (Zrcadlové jezero) a Yosemitský vodopád (nejvyšší v USA, celkem 740 m). Tohle je největší strom na světě v Národním parku sekvojí, kde byla i medvědice s dvěma medvíďaty, Mohavská poušť, Las Vegas, uvnitř Grand Canyonu a ještě jednou.


Na svých výletech jsem na několika pikantních místech udělal sérii obrázků a pak to doma nastříhal a slepil. Bohužel tady mají malý scanner, ale rozhodl jsem se ukázat vám alespoň kousky. Takže: Grand Canyon ze Severní hrany a taky z Jižní hrany. V tomhle mistě řeka Colorado zahýbá a tak na fotce vidíte: vpravo jak přitéká od severu, vlevo jak odtéká k západu, uprostřed trčí Severní hrana. No a tady je pěkný kousek ze Země kaňonů (Canyonlands) v Utahu; tohle panorama je ve skutečnosti dvojnásobně dlouhé, ale bohužel...


A tady jsou obrázky z Kanadských Skalnatých hor:

Výlet č.1, červenec 1993: Jezero Maligne. Udělali jsme si výšlap na vrchol nějaké hory hned vedle Mt. Edith Cavell. U silnice jsme také viděli medvěda. Dost pěkné jsou vodopády Athabasca (pro vhodné měřítko si povšimněte mrňavé vyhlídky vpravo). Jedním z nejhezčích míst bylo Glacier Lake (Ledovcové jezero).

Výlet č.2, září 1994: A vyrážíme, tentokráte na podzim. Pěkně jsme se prošli podél Geraldiných jezer. Jezero Horseshoe (Podkova) bylo taky pěkné, mělo takovou poklidnou atmosféru. A nakonec řeka Athabasca.

Výlet č.3, srpen 1995: Jezero Bow, Thompsonova hora a . Tady je kousek Emeraldového jezera, bylo to kouzelné (slepil jsem dvě fotky, jedna se zdá být tmavší, budu to muset spravit až bude čas). Velký Petr a já na hřebeni jménem Panorama (asi 2800m/n/m), další výhled z téhož místa. A nakonec Hradní hora.

Speciální bonus: Dočetl jsem se o anaglyfech, tak jsem si zkusil pohrát s dvěma fotkami z těch výletů. Byla to drbačka, ale stálo to za to. Pokud máte doma brýlky s modrým a červeným sklem, tak se podívejte. Glacier Lake ze Skalnatých hor je spíš na rozkoukání, zato Grand Canyon je dost dobrý.

Zpět na mou Hlavní stránku.