Dvakrát o Harry Potterovi

Dobrá zpráva pro fanoušky Harry Pottera, kteří vládnou angličtinou. V přinejmenším pražských knihkupectvích se objevil čtvrtý díl, Harry Potter and the Goblet of Fire. Stojí okolo tří stovek a mám podezření, že cena se nebude příliš lišit ani u českého překladu, až jednou vyjde. Důvod bych viděl v tom, že čtyřka je zruba tak tlustá, jako jsou první tři díly dohromady. A oprávněně, děje se tam toho hodně, kniha je pro další vývoj kritická a kladňáci dokonce mají první ztráty na životech. Přituhuje, přituhuje.

Podíváme-li se trochu zpět, vidíme, že některé věci se nemění a některé ano. Zůstává relativně vysoce nastavená laťka, knihy jsou dobře vystavěny, postavy životné, navíc prochází přirozeným vývojem souvisejícím s pubertou, děj je příjemně prokládán humorem a jazyk zůstává nápaditý. Pořád si myslím, že vystižení hlavních hrdinů i školního prostředí je velice dobré.

A teď ke změnám. Asi největším přelomem byla trojka, HP and Prisoner of Azkaban, a to ze dvou důvodů. Za prvé, v prvních dvou dílech se řešily jednotlivé konkrétní záhady, pokaždé trojice hlavních hrdinů pracovala samostatně na jednom jasném problému. Příběh tak měl spád a daný směr, šlo tak trochu o pohádkové fantasy detektivky. Trojka takovýto ústřední případ nemá, spíš se jen reaguje na situaci celkovou, i když se samozřejme Harryho osobně silně dotýká. Přesto mi příběh knihy přišel stejně dobrý a sevřený. V díle čvtrtém je zase hlavním tématem v zásadě nesouvisející věc, soutěž čarodějů, ale vzhledem k vývoji si myslím, že to možná bylo naposled a v dalších dílech asi uvidíme spíš přístup z trojky.

Druhou změnou bylo zahuštění atmosféry. Od začátku sice víme o Voldemortovi, ale teprve od třetího dílu je tím silně ovlivněna atmosféra v magické komunitě i na škole. Problémy se Harryho začínají dotýkat přímo a jsou teď také více svázány se světem mimo školu, víme víc o tom, co se děje na ministerstvu kouzel a podobně. Vzhledem ke konci čtvrtého dílu bude ještě hůř, knihy se tak svým vyzněním posunují po věkovém žebříčku čtenářů výše. Uvidíme, jak se to vyvine dál. Ještě tři díly, snad kvalita nepoklesne.

Pětka měla vyjít letos v létě a nevyjde. Oficiální vysvětlení je, že nečekaná popularita a věci s ní spojené zabírají Rowlingové tolik času, že nestíhá. Nicméně si mezi přehazováním svých (zasloužených) milionů vidlema našla čas na to, aby vydala dvě z učebnic, které Harry ve škole používá. Jedna je historie jejich nejoblíbenějšího sportu Quidditch through Ages a druhá je bestiář Fantastic Beasts and Where to Find Them. Bestiář je podle reakcí čtenářů v Amazonu dost dobrý, možná si to objednám (až vyjde nový Pratchett, abych ušetřil na poštovném :-) ).

pH, i.m.